Sektor IT w Polsce już od kilku lat prężnie się rozwija i jak na razie nic nie wskazuje na to, by miało się to zmieniać. Polska branża technologii informacyjnych ma szansę stać się jednym z ważniejszych graczy na rynku międzynarodowym, a także odgrywać dużą rolę w polskiej gospodarce.
Struktura branży IT w Polsce
Wartość tego sektora w Polsce wciąż rośnie i obecnie przekracza już miliard złotych. Głównie wyróżnia się trzy segmenty tego sektora: sprzęt komputerowy, oprogramowanie i usługi informatyczne. Jednak ze względu na dynamiczny charakter branży, wiele firm stara się nie ograniczać pośrednio do jednego z nich, woląc specjalizować się w wielu dziedzinach jednocześnie, by móc jak najlepiej sprostać różnorodnym potrzebom i oczekiwaniom klientów.
Otwartość na gwałtownie zmieniającą się rzeczywistość technologiczną oraz duża konkurencyjność pomaga polskim firmom rozwijać się na rynku międzynarodowym, sprzedając swoje produkty i usługi zagranicznym firmom.
Firmy IT w Polsce
Pewną część rynku IT w Polsce stanowią producenci i dystrybutorzy sprzętu oraz oprogramowania oraz polskie oddziały dużych międzynarodowych firm, jednakże aż 90% branży to małe, polskie przedsiębiorstwa.
Co roku polski sektor IT przyjmuje do pracy 20 tysięcy nowych informatyków, co, wbrew pozorom, nie zmniejsza zapotrzebowania na pracowników, których deficyt szacowany jest na ok. 30-50 tysięcy. Obecnie w branży IT w Polsce pracuje ok. 150 tysięcy pracowników.
Zalety polskich specjalistów IT
Polscy specjaliści są wysoko cenieni na rynku międzynarodowym. Dzięki wysokiemu poziomowi wyszkolenia pracowników, Polska branża IT przyciąga inwestorów z innych krajów, którzy chętnie inwestują w naszych pracowników i oferowane usługi.
To niesłabnące zapotrzebowanie na dobrze przeszkolonych pracowników napędza kolejną gałąź sektora informatycznego – branżę szkoleniową. Powstało dużo firm oferujących kursy i bootcampy, które umożliwiają chętnym pozyskanie nowych umiejętności dla młodych wchodzących na rynek pracy oraz dla starszych stażem pracowników pragnących się przekwalifikować.
Polskie firmy są chwalone na rynku międzynarodowym za profesjonalizm świadczonych usług, dobrą etykę pracy, sumienność i rzetelność.
Outsourcing usług
Popularną usługą oferowaną przez polskie firmy z branży IT jest outsourcing usług polegający na przeniesieniu usług informatycznych do zewnętrznej firmy zamiast tworzenia wewnętrznych działów we własnej firmie. Z jednej strony umożliwia to przedsiębiorcom na zmniejszenie kosztów stałych wynikających między innymi z kosztów pracowników, a z drugiej daje dostęp do szerokiego wyboru specjalistów z różnych dziedzin, których zatrudnia firma świadcząca outsourcing.
Przy powyższych zaletach oraz wysokiej jakości usług, za które ceniona jest Polska, outsourcing jest optymalnym rozwiązaniem. Właśnie dlatego wiele zagranicznych przedsiębiorstw decyduje się na takie wyjście, inwestując pieniądze przeznaczone na segment informatyczny firmy w polski rynek.