Czym grozi nielegalne oprogramowanie w Twojej firmie?

Dodane: 13 sierpnia 2018

Pakiety oprogramowania nie należą do tanich, a własny biznes założyłeś po to, by jak najwięcej zarabiać. Jednak oszczędzanie na legalnym oprogramowaniu może nie wyjść Ci na dobre.

 

Legalnie nabywając program otrzymujemy pewne uprawnienia do korzystania z niego w zakresie określonym przez postanowienia umowy licencyjnej. Naruszanie tej umowy w jakikolwiek sposób może zostać uznane za przestępstwo – wówczas odpowiedzialna za nie osoba odpowiada za naruszanie prawa autorskiego, a do określenia konsekwencji stosuje się Kodeks karny oraz ustawę o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych.

W przypadku korzystania z nielegalnego oprogramowania w firmie narażamy się na zagrożenie prawne, finansowe, bezpieczeństwa, organizacyjne i wizerunkowe. Lepiej więc zadbać o to, by audyt nie miał zastrzeżeń co do legalności programów, z których korzystają na co dzień pracownicy firmy. Jeśli sami nie wiemy jak to zrobić dobrze jest znaleźć firmę informatyczną, która udzieli nam odpowiedniego wsparcia IT.

 

Zagrożenie prawne

Z perspektywy prawnej osoby korzystające z pirackiego software’u zostaną obciążone odpowiedzialnością karną i cywilną. Odpowiedzialność karna oznacza wyrok skazujący i ewentualnie konieczność naprawienia szkody, zaś cywilna wiąże się odpowiedzialnością majątkową.

Zagrożenie finansowe

Zakup oprogramowania to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak ze względu na liczbę komputerów i kopii nielegalnego oprogramowania w firmie, próba nieuczciwego „oszczędzenia” może nas kosztować nawet setki tysięcy złotych.

Bezpieczeństwo danych w firmie

Korzystając z pirackiego software’u jesteśmy bardziej narażeni na atak złośliwego oprogramowania, a to z kolei może prowadzić do kradzieży poufnych danych czy wykorzystania naszego sprzętu do ataków hakerskich i cyberprzestępczości. Według statystyk ponad połowa cyberataków dotyczy małych lub średnich firm i organizacji, więc warto być przygotowanym i zabezpieczonym na taką ewentualność. Prowokowanie niebezpiecznych sytuacji nie leży w naszym interesie, na szczęście sprawdzenie bezpieczeństwa sieci oferuje każda firma informatyczna.

Zagrożenie organizacyjne

Organy ścigania przetrzymują nasze dyski twarde i pamięć przenośną, a praca w firmie jest zatrzymana? Sami jesteśmy sobie winni – łamanie prawa ma swoje konsekwencje. Możemy uniknąć tego ryzyka korzystając ze wsparcia informatycznego – obecnie każda firma IT zapewnia kontrolę legalności oprogramowania czy przeprowadza audyty IT, które pomagają wykryć nieprawidłowości.

Reputacja

Łączy się z zagrożeniem bezpieczeństwa i organizacyjnym. Albowiem każda kradzież poufnych danych, każde opóźnienie w projekcie skutkujące niedotrzymaniem terminu sprawia, że klienci się od nas odwracają. Co więcej reputacja złodziei i przestępców nie przyciągnie do nas nowych współpracowników, a raz nadwyrężone zaufanie ciężko odbudować.

 

Jeżeli nie masz pewności, czy oprogramowania w Twojej firmie jest legalne i niepokoisz się o bezpieczeństwo swoich danych – skontaktuj się z nami pod numerem +48422092701 lub napisz maila na adres biuro@jns.pl, chętnie pomożemy.

Tagi: audyt ITbezpieczeństwo siecifirma informatycznanielegalne oprogramowanieoprogramowanie dla firmysprawdzenie legalności oprogramowania