E-learning czyli wykorzystanie sieci komputerowych i Internetu w nauczaniu

Dodane: 30 lipca 2018

Współcześnie dostęp do Internetu jest powszechny. Każdy ma smartfona, komputer stacjonarny, laptopa bądź tablet. Dzięki temu nauczanie na odległość czy elastyczne nauczanie nie są dłużej problemem.

 

Na czym polega e-learning

Pojęcie to oznacza wspomaganie procesu dydaktycznego przez urządzenia elektroniczne takie jak komputery osobiste, smartfony, tablety itp. z wykorzystaniem Internetu. Często używamy tego sformułowania również w odniesieniu do edukacyjnych stron internetowych, na których można znaleźć arkusze ćwiczeń, plan zajęć lekcyjnych itp.

 

Obecność wirtualna

Obecnie e-learning pozwala na ukończenie kursu, szkolenia czy studiów bez fizycznej obecności w sali wykładowej. Dzięki kursom i szkoleniom online zainteresowany może pobierać materiały i przyswajać wiedzę w dowolnym miejscu, jeśli tylko ma urządzenie elektroniczne z dostępem do Internetu.

 

Platforma e-learningowa Moodle

Dla realizowania zdalnych usług edukacyjnych powstały tzw. platformy e-learningowe, oferowane przez firmy informatyczne, które umożliwiają prowadzenie zajęć online oraz zdalną obsługę kursantów. Stanowią również uzupełnienie tradycyjnych zajęć stacjonarnych. Platforma Moodle, od angielskiego Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment, jest pakietem oprogramowania, który umożliwia tworzenie i zarządzania kursami umieszczanymi na stronach www. Została stworzona na potrzeby szkół, dużych korporacji, małych i średnich przedsiębiorstw wszystkich sektorów, organizacji rządowych i pozarządowych oraz jednostek administracji publicznej. Wystarczy zapewnić sobie odpowiednie wsparcie informatyczne i można swobodnie cieszyć się korzyściami płynącymi z jej użytkowania.

 

Możliwości

Platforma Moodle umożliwia:

  • pełnienie funkcji strategicznych w zakresie szkoleń
  • integrację różnych form kształcenia
  • integrację treści pochodzących z różnych źródeł
  • administrowanie uczestnikami kursów
  • tworzenie, modyfikację i przechowywanie treści kursów
  • zapewnienie komunikacji między nauczycielami i kursantami
  • tworzenie testów, quizów, zadań i innych elementów z dokonaniem oceny wiedzy kursantów
  • tworzenie jednolitych metod oceny wiedzy uczestników kursu

 

Zainteresowany? Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami pisząc maila na adres biuro@jns.pl bądź dzwoniąc pod numer +48422092701 Jeśli interesuje Cię outsourcing IT i chcesz wiedzieć, co oferujemy w ramach usługi e-learningowej Moodle możesz tez zajrzeć na naszą stronę: http://jns.pl/e-learning-moodle.html