Czy warto przeprowadzać audyt IT?

Dodane: 1 sierpnia 2018

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę, która nie korzystałaby z infrastruktury informatycznej. Ale jak ocenić, na ile jest ona skuteczna, czy oprogramowanie, które wykorzystuje, jest legalne, czy dane są wystarczająco zabezpieczone? Odpowiedzią jest usługa zwana audytem IT.

 

Cele audytu informatycznego

  • Weryfikacja, czy stosowane rozwiązania są zgodne ze standardami
  • Analiza kosztów i struktury zatrudnienia IT
  • Identyfikacja przyczyn występujących problemów
  • Analiza zagrożeń
  • Dobór rozwiązań problemów
  • Sformułowanie raportu audytowego/wydanie certyfikatu

Warto wiedzieć, iż taki audyt nie powinien kojarzyć się źle, z karami pieniężnymi czy grzywnami. Firmy informatyczne oferujące audyt IT mają na celu sprawdzenie stanu infrastruktury informatycznej, wykrycie możliwych zagrożeń i zapobieżenie problemom, które mogą wystąpić. Dla właścicieli firm wsparcie IT to same korzyści, pomagające uniknąć nieprzewidzianych kosztów.

 

Dlaczego audyt IT, skoro mam informatyka?

Przede wszystkim zlecając audyt zewnętrznej firmie, możemy liczyć na jej obiektywizm i profesjonalizm. Zdarza się, że informatycy mający ciepłą posadkę w firmie osiadają na laurach, nie interesują się rozwojem osobistym i poszerzaniem swoich kompetencji, ale zapytani o stan struktury IT odpowiedzą, że wszystko w porządku. I dopóki system działa jak należy możemy mówić o szczęściu, ale jeżeli przez zaniedbanie firma zostanie narażona na duże straty, będzie za późno. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Jeżeli chcesz przekonać się czy dane Twojej firmy są bezpieczne, a dobrane rozwiązania informatyczne optymalne, chętnie Ci pomożemy. JNS Sp. z o. o. oferuje m.in. audyty z zakresu RODO, bezpieczeństwa sieci, bezpieczeństwa aplikacji, legalności oprogramowania itp. Możesz przeczytać o nich więcej na tronie www.jns.pl Jesteś zainteresowany współpracą lub chcesz wypytać o szczegóły? Możesz napisać maila na adres biuro@jns.pl lub zadzwonić pod numer +48422092701

Tagi: audyt informatycznyaudyt ITinformatyk w firmie