Jak wybrać firmę informatyczną?

Dodane: 25 lipca 2018

Jeżeli prowadzimy własny biznes i chcemy, aby nasza firma słynęła z jakości i niezawodności, to musimy zadbać także o właściwy dobór partnerów biznesowych. Zdecydowaliśmy się na outsourcing IT w celu zmniejszenia kosztów i zapewnienia kompetentnego wsparcia – bardzo dobrze! Ale na którą firmę się zdecydować?

 

Obecnie outsourcing IT tylko zyskuje na popularności i jak łatwo się przekonać – w internecie znajdziemy masę stron firm informatycznych, które oferują swoje usługi. Jak dobrze wybrać tę jedną, która będzie wspierać infrastrukturą IT naszej firmy? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

 

1. Czego potrzebuje moja firma?

Po pierwsze – musisz wiedzieć, czego chcesz. Jakie usługi są dla Ciebie najważniejsze, co w Twojej firmie sprawia trudności… Dobrze jest spisać sobie pytania do przedstawicieli firm, jeżeli nie do końca wiemy, jak określić jakąś potrzebę, a decydujemy się na zlecenie obsługi informatycznej – może okaże się, że rozwiązaniem będzie system bądź nieznany nam program, dobrze znany informatykom.

 

2. Strona internetowa

Może wydawać się to niepoważne, ale dobre wrażenie można zrobić tylko raz – i kto wie to lepiej, niż przedsiębiorcy posiadający stronę internetową, która jest dla nich swoistą wizytówką i reklamą? Jeżeli wchodząc na stronę internetową widzisz, że jest ona przygotowana nieprofesjonalnie, brak jej estetyki, a w tekście pojawiają się błędy, to oczywisty znak, że nie tego szukasz. Skoro firma informatyczna nie umie zadbać o własną stronę, to jak ma poradzić sobie z obsługą IT Twojej firmy?

 

3. Oferta

Skoro już masz listę usług, które Cię interesują i strona internetowa firmy nie budzi Twoich zastrzeżeń, pora rzucić okiem na ofertę. Tu możesz sprawdzić, co i w jakim zakresie oferuje firma (outsourcing IT, audyt IT itp.), porównać to ze swoimi potrzebami i… poszukać potwierdzenia jakości usług.

 

4. Referencje i doświadczenie

Najlepszym potwierdzeniem jakości usług są już zrealizowane projekty, które zaowocowały referencjami. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że skoro inny podmiot z naszej branży, który korzystał z tej samej usługi, jest zadowolony ze współpracy z daną firma informatyczną, to my też będziemy.

Co więcej, dobrze byłoby przejrzeć spis dotychczasowych projektów, sprawdzić, od jak dawna firma działa na rynku itp. Doświadczenie specjalistów IT zagwarantuje nam, że szybko rozwiążą problemy, z którym na pewno spotykali się w ciągu wielu lat swojej pracy.

 

5. Kontakt

Jeżeli upatrzyliśmy sobie konkretną firmę, nie podejmujmy decyzji, zanim nie porozmawiamy na spokojnie z przedstawicielem. Nie warto rozpoczynać współpracy z firmą, gdy już podczas pierwszych kontaktów coś nam nie pasuje. Pamiętajmy, że w przypadku outsourcingu IT jest to współpraca na dłuższy czas, a więc bardzo ważne, by kontakt był komfortowy, abyśmy dobrze się rozumieli i widzieli, że zleceniobiorca jest zaangażowany we współpracę z nami.

 

6. Profesjonalizm

Profesjonalistę można poznać po kilku drobiazgach. Po pierwsze – rzetelny wywiad. Dobra firma informatyczna ma spełniać określone zadania, a te dopasuje do Twoich potrzeb, o które najpierw musi Cię wypytać. Jeżeli więc na podstawie dwóch zdań przedstawiciel firmy podaje Ci termin realizacji i koszt projektu, to coś tu jest zdecydowanie nie tak. Po drugie – kiedy ktoś wie, jak coś działa, umie to zrozumiale wytłumaczyć. Posługując się specjalistycznym, niezrozumiałym językiem może chce się popisać, a może ukryć fakt, że sam nie wie, o czym mówi… Fachowiec będzie z Tobą rozmawiał w klarowny sposób, aby współpraca była efektywna. Kolejna sprawa to dokumentacja. Każdy bardziej skomplikowany projekt wymaga analizy problemu, przedstawienia propozycji rozwiązań, wdrożenia rozwiązania, raportu z efektów. Jeżeli firma nie przewiduje dokumentacji swoich poczynań, to nie będziesz wiedział, za co właściwie płacisz.

 

Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci dokonać wyboru. Jeżeli szukasz rzetelnej firmy to odpowiedzią może być JNS Sp. z o. o. Na naszej stronie internetowej znajdziesz nie tylko opisy oferowanych usług, ale również referencje i informacje dotyczące dotychczasowych projektów. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz się z nami skontaktować pisząc maila na adres biuro@jns.pl bądź dzwoniąc pod numer +48422092701 Zapraszamy do kontaktu.

Tagi: firma informatycznaoutsourcing ITwsparcie informatycznewybór firmy informatycznej